Aktuality ze školy

 •  

  PARTICIPACE 2018 na ZŠ Kosmonautů 13

  „Pébéčko“ neboli školní varianta participativního rozpočtování podpořeného Statutárním městem Ostrava Městským obvodem Ostrava – Jih přinesla okamžité i dlouhodobé benefity všem zúčastněným stranám. Zábavně – motivační formou získali žáci cenné zkušenosti, procvičili si teoretické znalosti a v praxi mohli sledovat výsledek svého úsilí. Stali se součástí přímé demokracie v praxi, začlenili se do rozhodování o proměně školy a své projektové návrhy se naučili prezentovat ostatním.

   

  Moderátoři a jeho 2 pomocníci připravili prezentace do hlasování šesti postupujících projektů, které představili v žákovské reklamní kampani spolužákům na společném setkání v tělocvičně naší školy.

  Všichni žáci se v poslední fázi projektu zúčastnili on-line hlasování prostřednictvím přiděleného unikátního PIN kódu s možností udělit 2 kladné hlasy rozdělené mezi projekty, v rámci aplikace D21, které proběhlo v týdnu od 1. 10. – 5. 10. 2018 napříč školou.

  Celkem hlasovalo 326 žáků z 332 možných a 55 % podíl hlasů získal projekt <strong…


 •  

  Mezinárodní soutěž Přírodovědný KLOKAN 2018

  Naše škola se jako každoročně zúčastnila mezinárodní přírodovědné soutěže Klokan. Soutěž je připravena pro žáky osmých a devátých tříd, celkem se zúčastnilo 53 žáků těchto tříd.

   

  Nejlepší žáci jednotlivých tříd:

   

  Kategorie Kadet, 9. </span…


 •  

  PARTICIPACE 2018 na ZŠ Kosmonautů 13

  První ročník Pébéčka úspěšně pokračuje! Proběhla žákovská reklamní kampaň…

  Moderátoři a jeho 2 pomocníci připravili prezentace do hlasování šesti postupujících projektů, které představili v žákovské reklamní kampani spolužákům na společném setkání v tělocvičně naší školy.

  Všichni se již těší na on-line hlasování prostřednictvím 2 kladných hlasů rozdělených mezi projekty, v rámci aplikace D21, které proběhne v týdnu od 1. 10. – 5. 10. 2018 napříč školou.

   

  Projekty s nejvyšším počtem hlasů budou následně zrealizovány.

   

   

  Za PR tým školy:

  Šárka Soviarová,…


 •  

  Koloběžkové závody 2018

  Ve čtvrtek 20. září 2018 čekal na prvňáky a druháky další ročník koloběžkových závodů. Někteří závodníci přijeli na koloběžce už ráno do školy, ostatním ji odpoledne přivezli jejich rodiče. Všichni jsme se pak sešli v 15 hodin před školou.

  Nejdříve jsme si prošli trať, která byla vyznačena šipkami, aby se nám při samotném závodě nikdo neztratil. A pak se děti ve dvojicích řadily na start. Své síly přišlo vyzkoušet 32 závodníků. Závodní okruh byl dlouhý, sluníčko pálilo, takže podmínky na trati byly docela náročné. Za velkého povzbuzování fanoušků z řad rodičů, sourozenců a kamarádů nakonec všichni zdárně dojeli do cíle. Užili jsme si příjemné odpoledne, k jehož hladkému průběhu přispěly i žákyně z 9. třídy, za což jim velmi děkujeme. 

  A jak to nakonec dopadlo:

   

  <p style="text…

 •  

  PARTICIPACE 2018 na ZŠ Kosmonautů 13

  Participativní rozpočet (školní „Pébéčko“) se rozběhl v letošním školním roce, v týdnu od 10.9.2018.

  Také naše škola uvítala možnost zapojit se do školní varianty participativního rozpočtování, který v Ostravě – Jihu běží již třetím rokem s názvem Společně tvoříme JIH!!! podpořeného Statutárním městem Ostrava Městským obvodem Ostrava – Jih.

  Žáci se tak stanou součástí přímé demokracie v praxi, začlení se do rozhodování o proměně školy a své projektové návrhy se naučí prezentovat ostatním. 

  Držme jim palce, ať si svůj projekt prosadí!

   

   


 •  

  Žákyně zachraňovaly lidský život

  Ve čtvrtek dne 6. 9. 2018 po 14. hodině na ulici Krasnoarmejců 26 v Ostravě-Zábřehu, u hřiště FC Ostrava-Jih, žákyně naší školy pomáhaly zachránit život člověka, který se z vážných zdravotních důvodů ocitl na hranici života a smrti.

  Přivoláním rychlé lékařské pomoci a řízením se pokynů operátorky, projevily Michaela Zientková, Kateřina Honzková a Tereza Lyčková nejenom obětavost nezištně pomoci druhému člověku, ale také občanskou připravenost a pohotovost svého jednání, které zachránilo lidský život.

   

  Za příkladné chování budou žákyně hodnoceny pochvalou ředitele školy.

   

  Za PR tým školy:

  Šárka Soviarová

  +420 725 952 079

  e-mail: sarka.soviarova@zskosmonautu13.cz

   


 •  

  Oprava vestibulu školy

  Téměř po 50. letech provozu ZŠ Kosmonautů 13 došlo k zásadní úpravě a opravě vstupního prostoru do budovy školy. Především jsme odstranili dávno zastaralou dřevěnou nadstavbu vrátnice.

  Vestibul se tak změnil na návštěvnickou zónu pro rodiče a žáky. Opravou, která byla realizována v mě­síci srpnu, se celý prostor prosvětlil, a tím opticky zvětšil. Tato oprava byla rozdělena na dvě etapy. 

  Na první etapu opravy vestibulu, která již proběhla, bude v blízké budoucnosti navazovat etapa druhá, v níž bychom rádi zmodernizovali prostory hlavní chodby navazující na vstupní prostory. 

  Pevně věříme, že se daná úprava všem líbí a že ji ocení zejména rodiče…


 •  

  Soutěž Hrajeme si s Merkurem

  Ve dnech 12. a 13. června 2018 proběhlo na ZŠ a MŠ Volgogradská 6B v Ostravě-Zábřehu městské kolo soutěže Hrajeme si s Merkurem.

  Žáci 4. – 6. třídy sestavili velmi náročný model nákladního auta ze stavebnice Merkur 4. Soutěžilo celkem 17 dvojic ze šesti základních škol (ZŠ Volgogradská, ZŠ Sekaniny, ZŠ Chrjukinova, ZŠ Pokorného, ZŠ Mitušova 8 a 16, ZŠ Kosmonautů 13).

  Na sestavení modelu měli žáci pět vyučovacích hodin, přičemž se hodnotila především kvalita montáže. Celková doba montáže rozhodovala při rovnosti bodů. Porotu tvořili učitelé pracovních činností a odborníci z praxe.

  Nejlepších deset dvojic bylo ohodnoceno věcnými cenami.
  Za naši školu uspěl tým z V.B (Ondřej…


 •  

  Škola hrou

  Prvňáčci si krátili čekání na vysvědčení hrou na obchod. A jak je známo, kdo si hraje, nezlobí, a hrou se můžeme hodně naučit.

  Děti si přinesly obaly výrobků, platidlem se staly dětské peníze. Třída se proměnila v jeden velký obchod a děti si v simulaci reálných situací procvičovaly nejen počty, ale i vzájemnou komunikaci. 

  Samozřejmě došlo také na správné tvoření celých vět, zdvořilostní fráze, tvorbu slovních úloh, hodnocení, prostě ve hře využily vše, co se během svého prvního školního roku naučily.

  https://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Hra_na_obchod/


 •  

  Vlastivědný kroužek v ZOO

  Konečně přišlo to, na co jsme se všichni těšili – poslední výlet. Ne proto, že byl poslední, ale proto, že byl spojen s prohlídkou naší ZOO v Ostravě – Michálkovicích. A protože v pondělí 25. 6. 2018 už neprobíhala klasická výuka a končili jsme po 4. vyučovací hodině, mohli jsme vyrazit dříve, než tomu bývalo jindy.

  Už cesta tramvají a následně trolejbusem byla pro některé z nás zážitkem. V naší ZOO jsme si prohlédli spoustu nových…