Aktuality ze školy

 •  

  Předškoláček na PLANETĚ KOUZEL A VĚDY

  Již čtvrté setkání s předškoláčky, tentokrát ve znamení kouzel a vědy, proběhlo ve středu 20. listopadu v odpoledních hodinách v odborné učebně naší školy.

   

  V nejvyšším patře naší školy přivítaly předškoláčky zkušené žákyně z 9. třídy. Na 6 stanovištích pak děti poznávaly, jak fungují fyzikální zákony v praxi.

  1. Vyzkoušely si, jak na sebe působí magnety, když je k sobě přiblížíme různými stranami.

  2. Kelímkový telefon.

  3. Nafouknutí balonku spojením octu a sody bikarbony v plastové láhvi.

  4. Elektrickou sílu, kdy papírky a cukr přiskakovaly k otřené tyči a odpuzování a přitahování balonku.

  5. Rozdělení tekutin do tří vstev (jar, olej a obarvenou vodu postupně nalily do nádoby) a pozorovaly plavání…


 •  

  Příběhy bezpráví - projektový den

  Příběhy bezpráví jsou projektem, jehož hlavním smyslem je zdůrazňovat a připomínat důležitost hodnot jako je svoboda a demokracie mladým lidem. A jakým způsobem se zapojila naše škola?

   

  Dne 20. 11. 2019 proběhl u nás na škole projektový den, do kterého se zapojili žáci 9. třídy za podpory paní učitelky dějepisu, Mgr. Kateřiny Ožanové Rybářové. Skupiny žáků si mezi sebou rozebraly témata prezentací, která byla zaměřena na důležité události československé historie – vznik protektorátu, koncentrační tábory, únor 1948, srpen 1968. Ty pak následně zpracovali a odprezentovali svým spolužákům a navzájem se tak obohatili o cenné a důležité informace.

  Dalším bodem programu byla beseda s pamětnicí <b…


 •  

  30. let výročí sametové revoluce

  U příležitosti 30. výročí sametové revoluce připravil městský obvod Ostrava-Jih v pondělí 18. 11. 2019 od 8.15 hodin v kině Luna speciální komponovaný pořad pro žáky devátých tříd základních škol nacházejících se v našem obvodu.

   

  Kronikář městského obvodu Petr Lexa Přendík zmapoval život v jižní části Ostravy před rokem 1989 prostřed­nictvím fotografické projekce velkoformátových snímků obvodu z uplynulých 30 let.

  Následovaly dva filmové týdeníky z přelomu let 1989–1990, které…


 •  

  Tajný deník Adriana Molea

  Divadelní adaptaci knížky Tajný deník Adriana Molea, kultovku všech současných, bývalých i budoucích teenagerů, měli možnost zhlédnout žáci 2. stupně naší základní školy. V pátek 15. 11. 2019 se v dopoledních hodinách vypravili za kulturou do Divadla loutek Ostrava.

   

  Jednoho z nejslavnějších puberťáků světové literatury Adriana Molea zachycuje autorka knihy Sue Towsendová ve věku třinácti a půl roku. Je to pro něj nelehká doba, puberta s ním cloumá, svět je plný hlupáků a zabedněnců, kteří pro jeho umělecké vzlety nemají špetku pochopení. On je však pevně rozhodnutý statečně nést těžký úděl intelektuála.
  A jako by neměl dost starostí sám se sebou, doma vrcholí rodinná krize, matka odchází a Adrian zůstává s otcem, nepraktickým smolařem, navíc právě propuštěným z práce. A do toho…


 •  

  Kreslíř roku

  Dne 14. 11. 2019 proběhla v Galerii Plato soutěž „Kreslíř roku“. Akci pořádala Střední umělecká škola v Ostravě a byla určena pro nadané žáky základních škol a základních uměleckých škol.

   

  Soutěže se celkově zúčastnilo 80 mladých umělců a naši školu reprezentovali dva žáci – Dominik Najdek z 9. třídy a Jan Svoboda z 6.B. Jejich cílem bylo namalovat portrét, na který měli necelé dvě hodiny času. I v tak krátkém čase se klukům povedlo odvést velmi kvalitní a originální ztvárnění modelu.

  <span style="line-height: 107%; font-family: …


 •  

  Předškoláček na PLANETĚ S CIZINCEM

  Na třetí planetě se ve středu 6. listopadu děti setkaly s cizincem. Nemluvil naší řečí – česky. Aby mu rozuměly, zkoušely se naučit pár slovíček anglicky.

   

  Nejprve se předškoláčci pozdravili, zjistili, jak se kdo jmenuje a pak představovali členy rodiny. Samozřejmě anglicky. Cizinec Tom s nimi zpíval, skládal obrázky, řešil bludiště na interaktivní tabuli, hádal, kdo byl na obrázcích. Připojil se, když děti poslepu podle zvuku hádaly jména svých kamarádů. Nakonec si všichni vybarvili omalovánku, na které byla celá rodina, o které si celou dobu…


 •  

  Halloween na naší škole

  Po podzimních prázdninách jsme se vrátili do školy 31. října. Pro anglicky mluvící země je to den, kdy se slaví významný svátek. A my, protože máme anglický jazyk velmi rádi, jsme si ten den také chtěli užít.

   

  Paní učitelka nám dopředu řekla, že chystá nějaké překvapení a můžeme přijít do školy v maskách. V naší třídě se tak sešli kouzelníci, čarodějnice, dýně, strašidla,… 

  Nejprve jsme si vzpomněli, co už o Halloweenu víme z minulého roku. Zazpívali jsme si písničky, zahráli si pexeso, krále slovíček, předváděli jsme pantomimu, řešili matematické úlohy o čarodějnicích a dýních,…


 •  

  Předškoláček na PLANETĚ PŘÍRODY

  Ve středu 23. října 2019 naše škola opět přivítala budoucí školáčky v rámci projektu „Předškoláček“. Na druhé planetě, Planetě přírody, děti poznávaly přírodu a člověka.

   

  V odborné učebně ve třetím patře předškoláčky přivítali zkušenější starší kamarádi z 9. třídy. S jejich pomocí si vyzkoušeli práci na interaktivní tabuli, pod mikroskopem pozorovali blechu, veš a křídlo včely. Nebáli se ani torza lidského těla a prozkoumali složení lidského oka, ucha i srdce. Ti nejstatečnější si dokonce podali ruku s kostlivcem.

  Odpoledne na Planetě přírody je za námi, ale už nyní se těšíme na příští středu 6. 11. 2019, kdy Vás srdečně zveme na Planetu s cizincem, aktivitu zaměřenou na anglický jazyk.

  S sebou si…


 •  

  Výsledky sběrové akce PODZIM 2019

  Od 14. do 22. října 2019 proběhla na naší škole podzimní sběrová soutěž, do které se zapojili 172 žáci. Nasbírali celkem 11 274 kg papíru, z toho 959 kg učitelé a zaměstnanci školy.

   

  Poděkování patří všem žákům a jejich rodičům, peda­gogickým pracovníkům i za­městnancům školy, kteří se do akce aktivně zapojili nebo pomáhali při její organizaci.

   

  Výsledky:

  1. stupeň

  6 963 kg          

  2. stupeň

     4 311 kg        

 •  

  Broučkiáda

  Ve středu 16. října 2019 proběhlo na naší škole podzimní uspávání broučků, tradiční „Broučkiáda“ pro žáky prvního stupně.

  Za dětmi přišel zbloudilý mravenec Kvído s kamarádkou Beruškou a Motýlkem a poprosily děti, aby už je odvedli na zimu do lesa. Děti si se zvířátky zahrály na školu, zatančily si s nimi taneček a vydali se světýlky a lampiony na cestu. Cesta byla pohodová a veselá. Dlouhý průvod došel za úplné tmy až na palouček k nedaleké Kolibě, kde všichni společně v kruhu zazpívali broučkům ukolébavku. S perníkem v ruce a přáním „Dobré noci“ se pak všichni rozešli domů.

   

   

  <p…