Aktuality ze školy

 •  

  Mikulášská nadílka 2019

  V pátek 6. 12. 2019 se chodbami naší školy neslo řinčení řetězů a další neobvyklé zvuky. To školou opět chodil Mikuláš s čerty a anděly, aby všem dětem nadělil sladkou odměnu.

   

  Žáci devátých tříd se vždycky velmi na tuto akci těší a ani letos nepodcenili náročnou přípravu, aby vypadali co nejvěrohodněji.

  S očekáváním i napětím vstupovali k nejmenším žáčkům 1. a 2. tříd. V dětských očích se zračil strach, ale jejich paní učitelky je bránily a chválily, jak moc byly celý rok hodné! Děti zazpívaly písničku, mnohdy přidaly i básničku. Potom se již nadělovaly sladkosti, protože i Mikuláš uznal, že si to děti opravdu zaslouží.

  Postupem do vyšších tříd na 2. stupni přibývalo uličníků, málo ochotných spolupracovat s Mikulášem. Ale na zkušené čerty…


 •  

  Předškoláček na PLANETĚ POHÁDEK

  Ve středu 4. prosince 2019 proběhlo na naší škole další přistání vesmírné lodi s předškoláčky, kteří se vydali na průzkum pohádkové planety.

   

  Děti tak mohly objevit a prozkoumat třídu vyzdobenou plakáty s obrázky našich nejznámějších pohádek a přenést se tak do pohádkového vesmíru. Sami si pak jako herci zahrály pohádku „O veliké řepě“. Prohlédly si výstavky pěkných pohádkových knížek našich nejznámějších dětských autorů a zahrály si hru „Poznej pohádkovou bytost“, kde podle indicií hádaly, o kterou se jedná. 

  Dále se na interaktivní tabuli podívaly na výběr z oblíbených večerníčků a zazpívaly si píseň Večerníček od K. Černocha, vyrobily si…


 •  

  Projektový den „Šifrování“

  V rámci projektu Šablony 2 proběhl v naší škole 11. 12. 2020 projektový den s následnou návštěvou Světa techniky v oblasti Dolních Vítkovic. Aktivity v rozsahu 4 vyučovacích hodin se zúčastnili žáci třídy 7. B.

   

  Projektové vzdělávání v průběhu realizace aktivity vedli ve vzájemné spolupráci pedagog školského zařízení a odborník z praxe.

  Projektový den začal vyhledáváním informací o historii šifer. Žáci zjistili, že sloužily především ke komunikaci, kterou neměl nikdo narušovat, ani kontrolovat, a že význam šifer pak stoupal především díky politice, náboženským revolucím a válkám. 

  Poznali rozdíl mezi šifrou a kódem. Podrobněji se pak zabývali binárním kódem a formou hry se…


 •  

  Předškoláček na PLANETĚ KOUZEL A VĚDY

  Již čtvrté setkání s předškoláčky, tentokrát ve znamení kouzel a vědy, proběhlo ve středu 20. listopadu v odpoledních hodinách v odborné učebně naší školy.

   

  V nejvyšším patře naší školy přivítaly předškoláčky zkušené žákyně z 9. třídy. Na 6 stanovištích pak děti poznávaly, jak fungují fyzikální zákony v praxi.

  1. Vyzkoušely si, jak na sebe působí magnety, když je k sobě přiblížíme různými stranami.

  2. Kelímkový telefon.

  3. Nafouknutí balonku spojením octu a sody bikarbony v plastové láhvi.

  4. Elektrickou sílu, kdy papírky a cukr přiskakovaly k otřené tyči a odpuzování a přitahování balonku.

  5. Rozdělení tekutin do tří vstev (jar, olej a obarvenou vodu postupně nalily do nádoby) a pozorovaly plavání…


 •  

  Příběhy bezpráví - projektový den

  Příběhy bezpráví jsou projektem, jehož hlavním smyslem je zdůrazňovat a připomínat důležitost hodnot jako je svoboda a demokracie mladým lidem. A jakým způsobem se zapojila naše škola?

   

  Dne 20. 11. 2019 proběhl u nás na škole projektový den, do kterého se zapojili žáci 9. třídy za podpory paní učitelky dějepisu, Mgr. Kateřiny Ožanové Rybářové. Skupiny žáků si mezi sebou rozebraly témata prezentací, která byla zaměřena na důležité události československé historie – vznik protektorátu, koncentrační tábory, únor 1948, srpen 1968. Ty pak následně zpracovali a odprezentovali svým spolužákům a navzájem se tak obohatili o cenné a důležité informace.

  Dalším bodem programu byla beseda s pamětnicí <b…


 •  

  30. let výročí sametové revoluce

  U příležitosti 30. výročí sametové revoluce připravil městský obvod Ostrava-Jih v pondělí 18. 11. 2019 od 8.15 hodin v kině Luna speciální komponovaný pořad pro žáky devátých tříd základních škol nacházejících se v našem obvodu.

   

  Kronikář městského obvodu Petr Lexa Přendík zmapoval život v jižní části Ostravy před rokem 1989 prostřed­nictvím fotografické projekce velkoformátových snímků obvodu z uplynulých 30 let.

  Následovaly dva filmové týdeníky z přelomu let 1989–1990, které…


 •  

  Tajný deník Adriana Molea

  Divadelní adaptaci knížky Tajný deník Adriana Molea, kultovku všech současných, bývalých i budoucích teenagerů, měli možnost zhlédnout žáci 2. stupně naší základní školy. V pátek 15. 11. 2019 se v dopoledních hodinách vypravili za kulturou do Divadla loutek Ostrava.

   

  Jednoho z nejslavnějších puberťáků světové literatury Adriana Molea zachycuje autorka knihy Sue Towsendová ve věku třinácti a půl roku. Je to pro něj nelehká doba, puberta s ním cloumá, svět je plný hlupáků a zabedněnců, kteří pro jeho umělecké vzlety nemají špetku pochopení. On je však pevně rozhodnutý statečně nést těžký úděl intelektuála.
  A jako by neměl dost starostí sám se sebou, doma vrcholí rodinná krize, matka odchází a Adrian zůstává s otcem, nepraktickým smolařem, navíc právě propuštěným z práce. A do toho…


 •  

  Kreslíř roku

  Dne 14. 11. 2019 proběhla v Galerii Plato soutěž „Kreslíř roku“. Akci pořádala Střední umělecká škola v Ostravě a byla určena pro nadané žáky základních škol a základních uměleckých škol.

   

  Soutěže se celkově zúčastnilo 80 mladých umělců a naši školu reprezentovali dva žáci – Dominik Najdek z 9. třídy a Jan Svoboda z 6.B. Jejich cílem bylo namalovat portrét, na který měli necelé dvě hodiny času. I v tak krátkém čase se klukům povedlo odvést velmi kvalitní a originální ztvárnění modelu.

  <span style="line-height: 107%; font-family: …


 •  

  Předškoláček na PLANETĚ S CIZINCEM

  Na třetí planetě se ve středu 6. listopadu děti setkaly s cizincem. Nemluvil naší řečí – česky. Aby mu rozuměly, zkoušely se naučit pár slovíček anglicky.

   

  Nejprve se předškoláčci pozdravili, zjistili, jak se kdo jmenuje a pak představovali členy rodiny. Samozřejmě anglicky. Cizinec Tom s nimi zpíval, skládal obrázky, řešil bludiště na interaktivní tabuli, hádal, kdo byl na obrázcích. Připojil se, když děti poslepu podle zvuku hádaly jména svých kamarádů. Nakonec si všichni vybarvili omalovánku, na které byla celá rodina, o které si celou dobu…


 •  

  Halloween na naší škole

  Po podzimních prázdninách jsme se vrátili do školy 31. října. Pro anglicky mluvící země je to den, kdy se slaví významný svátek. A my, protože máme anglický jazyk velmi rádi, jsme si ten den také chtěli užít.

   

  Paní učitelka nám dopředu řekla, že chystá nějaké překvapení a můžeme přijít do školy v maskách. V naší třídě se tak sešli kouzelníci, čarodějnice, dýně, strašidla,… 

  Nejprve jsme si vzpomněli, co už o Halloweenu víme z minulého roku. Zazpívali jsme si písničky, zahráli si pexeso, krále slovíček, předváděli jsme pantomimu, řešili matematické úlohy o čarodějnicích a dýních,…